;

A Hajdúdorogi Egyházmegye egykori székelyföldi vikariátusának parókiái napjainkban

A Hajdúdorogi Egyháznmegyét megalapító Christifideles graeci bulla felsorol 35 székelyföldi görögkatolikus egyházközséget is, melyek - az 1910-es népszámlálási adatok alapján - a Gyulafehérvár-Fogarasi Főegyházmegyétől kerültek átsorolásra az új egyházmegyébe. Ezek a parókiák alkották a Hajdúdorogi Egyházmegyén belül a Székelyföldi Külhelynökséget, melynek központja Marosvásárhely lett. A külhelynökség mindössze 7 évig működött, a trianoni békediktátum után a parókiák visszatértek a Gyulafehérvár-Fogarasi Főegyházmegyébe. A kommunista hatalomátvételt és a görögkatolikus egyház felszámolását követően ezek az egyházközségek elenyésztek.

Kutatócsoportunk tagja, Sárándi Tamás  személyesen kereste fel ezeket a parókiákat, s dokumentálta a mostani állapotukat. Ezekből a fotókból válogattuk az alábbi képgalériát.

Gelence
Harasztkerek
Kebeleszentivány
Kézdiszentkereszt
Lisznyó
Nyárádandrásfalva
Nyárádkarácsony
Szárazajta
Székelysárd
Szentháromság
Szentlőrinc
Szováta (Sóvárad)

Csíklázárfalva

Csíkszentdomokos

Csíkszentgyörgy

Csíkszépvíz

Gyergyóalfalu

Gyimesbükk

Kászonimpér

Vasláb